Miért kerülnek SPAM-be az e-mailjeim? És mi a megoldás? Leave a comment

Röviden? IPv6!

Na jó, ezt fejtsük ki: a cPanel és az egyéb shared hosting, avagy osztott tárhelyszolgáltatások egyik komoly problémája manapság az e-mail szolgáltatás megbízhatatlansága.

Sokan szembesülnek azzal a problémával, hogy hiába van saját weboldaluk, saját domain nevük, az ügyfeleik arra panaszkodnak, hogy a küldött e-mailek sokszor kerülnek a spam mappába, tipikusan pl. Gmail-en.

Az ok viszonylag egyszerű: az osztott tárhelyszolgáltatások egyik hátránya, hogy a tárhelyszolgáltató szervere ugyanazt az IP címet használja a levelek elküldéséhez minden ügyfél esetén. Amennyiben 100 ügyfél van ugyanazon a szerveren, akkor mind a 100 ügyfél ugyanazzal az IP címmel fog megjelenni pl. a Google levelezőszervereinél. Alapvetően ez még nem is lenne probléma, de abban az esetben ha egy ügyfél kéretlen reklámleveleket küld, vagy ami még gyakoribb, feltörik a gyanútlan ügyfél weboldalát, és azon keresztül küldenek spamet, az szintén ugyanazzal az IP címmel fog kimenni, amit mi is használunk. Így ezek az IP címek gyakran blacklistre, feketelistára kerülnek a nagy szolgáltatóknál, tehát bizonytalan ideig az innen érkező leveleket spamként fogja jelölni pl. a Gmail.

A megoldás kézenfekvő, saját IP címet kell használnia minden ügyfélnek. Ezzel viszont a szolgáltatók nem szeretnek bajlódni, hiszen minden ügyfélnek dedikált IP címet kiadni jelentős költséggel jár, akár havi 1-2 ezer forint is lehet csak önmagában az IP cím. Gyorsan kiszámolhatjuk, hogy ha az éves tárhelyszolgáltatásért mondjuk 6-10 ezer forintot fizetünk, akkor abba nem fog beleférni a dedikált IP cím. Vagy mégis?

A cikkben eddig szándékosan pontatlanul fogalmaztam, egyszerűen csak IP címet említettem, de tudni kell, hogy kétféle IP cím létezik. Az általánosan ismert IP cím, pontosabban az IPv4 cím melynek pl. 123.123.123.123 a formátuma. Azonban már a 90es években megalkották és az utóbbi 10 évben általánosan is elterjedtek az IPv6-os címek, melyeknek a formátuma a következő: fe80::216:3cff:fe23:b9af

Hát igen, nem túl szép, de hasznos…

Viszont anélkül, hogy mélyebben belemennék az IPv6 rejtelmeibe, térjünk vissza arra, hogy miért is fontos ez?

Az IPv6 óriási előnye, hogy gyakorlatilag kimeríthetetlen mennyiségű címet tartalmaz, és ugyanúgy használható a hagyományos hálózatokon mint az IPv4-es címek, csak fel kell konfigurálni a szervereket a használatára.

Innen már egyenesen következik az a tény, hogy az IPv6-os címek olcsók, egy-egy dedikált cím költsége gyakorlatilag nem is értelmezhető, így technikailag lehetséges minden ügyfélnek saját IPv6-os e-mail címet adni.

Amennyiben tehát nálunk bérel webtárhelyet, biztos lehet benne, hogy saját, dedikált IPv6 címmel fog levelezni, más ügyfelek nem lesznek hatással az Ön levelezésére.

Furcsa módon a cPanel alapbeállításként nem támogatja az IPv6 használatát, azonban mi egyedi konfigurációt használva a cPaneles szervereinken is biztosítjuk az IPv6 használatát a levelezéshez.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük